wtorek, 29 maja 2012

białe szparagi i bułka tarta

Szczyt sezonu szparagowego w Wielkopolsce. Białe, zielone, grube i cienkie. Ja lubię takie średniej grubości. Nie są łykowate i kruche. Białe szparagi obieram do ¾ wysokości. Obieraczką da się wyczuć kiedy szparag jest zdrewniały. Wtedy należy obrać głębiej. Bardzo byłem zdziwiony , kiedy okazało się, że szparagi nie jada się w Polsce. Swego czasu w Warszawie nie było to znana roślina. No cóż ... Pierwsze doświadczenie ze szparagami to najprostsze. Szparagi po polsku. Pod pierzynką ze złoconej bułki tartej.





Składniki ( 2 osoby):
-pęczek białych szparag średniej grubości
-3 łyżki bułki tartej
-2 łyżki masła i łyżka oliwy
-sól i cukier do smaku

Szparagi myjemy i obieramy. W specjalnym garnku do szparag lub dostosowanym zagotowujemy wodę posoloną z szczypta cukru. Jak się woda zagotuje wkładamy szparagi ( jeśli nie mamy specjalistycznego garnka to pęczek wiążemy bawełnianym sznurkiem). Ja lubię szparagi lekko twarde. Zazwyczaj jest to 5-6 mion od zagotowania. Ostrzegam to nie jest standard polski. Polacy lubią rozgotowane, wodniste warzywa. Wiec proszę gotować według swoich potrzeb. Na patelni rozpuszczam masło w oliwie i dodaje bułkę tarta. Lekko karmelizuję i polewam odsączone szparagi.





botwina, kefir i nowalijki


Pierwsze majowe upały. Chęć na zupę ale gorąco. Miłośnik zup. Wiec może chłodnik na dzień dobry wiosny. Wersja z kefirem jest dobra ale, żeby otrzymać bardziej głęboki smak proponuje dodać kremówki. W moim wydaniu jest to bardziej sałata niż zupa. Gęsta , treściwa o głębokim fioletowym smaku.


Składniki ( 4 porcje-duże):
-2 pęczki botwiny, Korzeń obieramy i kroimy w dużą kostkę, łodygi na 2 cm kawałki, liście wyrzucamy. Korzeń gotujemy 2-3 min. w minimalnej ilości wody i dodajemy łodygi do zblanszowania. Chłodzimy.

-pęczek rzodkiewki pokrojony w plastry
-mała kalarepa pokrojona w słupki
-3 ogórki gruntowe ( ważne) obrane i pokrojone w plastry
-pęczek koperku i szczypiorku posiekane
-litr kefiru i jeśli ktoś lubi dobry smak 150 ml kremówki ( naprawdę warto)
-pieprz, sól, cukier, ocet do smaku
-4 jajka ugotowane na twardo
-2 piersi kurczaka usmażone i pokrojone w plastry





Mieszamy kefir z kremówką. Dodajemy warzywa i zioła. Mieszamy przyprawiamy . Cukier i ocet ( najlepiej biały winny) powinny się równoważyć. Doba w lodówce i wtedy jeszcze raz doprawiamy. Podajemy udekorowane kurczakiem i jajkiem. Można zastąpić jajka kurze przepiórczymi – wtedy wersja bardziej….


czwartek, 24 maja 2012

pomidory koktajlowe i pesto z oregano


Sezon jeszcze nie na pomidory jednak bardzo chce się wiosny w jedzeniu. Oregano jest już świeże wiec jest przyczynek do wiosennego lekkiego dania. Pomidory koktajlowe mają już jako taki smak.


Składniki ( 2 osoby):
- 500 g pomidorów pokrojonych w plasterki
Pesto:
- duży pęczek świeżego oregano pokrojonego grubo
-posiekany ząbek czosnku
-sok z jednej cytryny
-łyżeczka cukru
-pieprz, sól do smaku
-łyżka zmielonych migdałów
-5 łyżek oliwy


Składniki pesto mielimy w mikserze na gęsty sos. Gęstość regulujemy oliwą . Polewamy pokrojone pomidory. Najlepsze jest pesto następnego dnia jak przegryzą się smaki. Można przechowywać w lodówce 2- 3 dni.