czwartek, 14 czerwca 2012

szczaw i jajko faszerowane po polsku


Kolejny sezonowy przysmak gotowany raz czy dwa w roku dla swojego specyficznego smaku. Trudno sądzić, że jest to zupa znana w całej Polsce. Na pewno w Wielkopolsce jest gotowana w domach i można ją spotkać w gastronomii. W fantastycznej książce Anieli Rubinstein „Kuchnia Neli” jest podany przez żonę sławnego pianisty  przepis na zupę szczawiową. Zupę sporządza się z ze smażonego szczawiu  na maśle. Wzbogaca to bardzo smak zupy. Byłem nauczony zupy w wywaru. Ale po próbie okazało się, że to lepsza procedura.
Szczaw najlepszy jest młody i świeży. Jednak trochę należy się natrudzić zbierając młody, wiosenny szczaw na łące. Przebierając go i myjąc. Inna drogą jest hodowla w ogródku lub zakup w warzywniaku. Tak czy tak należy przebrać  i umyć.
W sumie po za zupą nie znalazłem innych zastosowań w literaturze. Sam dodaję młode liście szczawiu do sałatek – fajnie łamią słodkie smaki. Dobrze też szczaw komponuje się z ziemniakami w sałatce ziemniaczanej czy zapiekance.


Klasycznie zupę podaje się z jakiem na twardo. Stara zwyczaj podawania, polecany  również przez Aniele Rubinstein to z jajkiem faszerowany po polsku. Samo jajko faszerowane po polsku może stanowić odrębną ciepłą lub zimną przekąskę. Jest bardzo wytworne w stylu kuchni przedwojennej. Trochę uciążliwe jest zmienianie łyżki od zupy na łyżeczkę od jajka podczas posiłku. Muszę dodać, że jajko podaje się na osobnym talerzyku obok talerza zupy. Z drugiej strony to jest właśnie zestaw do delektowanie się smakiem.


Składniki ( 4 osoby):
-2 litry bulionu warzywnego lub drobiowego
-4 ziemniaków pokrojonych w kostkę
-30 dkg umytego i pokrojonego szczawiu
-2 łyżki masła
-pieprz, sól i cukier do smaku
-1/2 pęczku posiekanego koperku
-250 ml kremówki


Jajko faszerowane po polsku ( 4 osoby):         
-6 jajek ugotowanych na twardo
-1/2 pęczka posiekanego koperku
-2 łyżki miękkiego masła
-2-3 łyżki kremówki
-trochę bułki tartej
-pieprz i sól do smaku
-łyżka masła


Wywar zagotowujemy i wrzucamy ziemniaki. Gotujemy 20-30 minut aż ziemniaki będą lekko rozgotowane. W między czasie na małym ogniu lekko smażamy szczaw na maśle. Szczaw szybko traci niestety kolor i jędrność. Jak stanie się ciemno zielony przerywamy  smażenie. Dodajemy do zupy wraz z koperkiem. Doprawiamy do smaku cukrem, solą i czarnym pieprzem. Gotujemy 2-3 minuty.
Jajka przecinamy zdecydowanym ruchem wraz ze skorupką. Najlepiej użyć noża z ząbkami. Wyjmujemy białko i żółtko. Skorupki czyścimy z kawałków skorupek i odkładamy. Jajko siekamy, dodajemy koperek, masło i przyprawy. Widelcem rozgniatamy na masę. Powinna być lekko kleista – gęstość regulujemy kremówką. Napełniamy skorupki masą z wypukłością i zanurzamy w bułce tartej. Przed podaniem stronę z bułką przysmażamy na złoto na maśle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz